Jakou funkci mají kočičí vousky?

 


111

Kočičí vousky nejsou pouze estetickou záležitostí, ale představují také důležitý prvek pro orientaci v prostoru. Pomáhají kočce vnímat své okolí a prostor, kde se pohybuje. Díky tomu je kočka ladná a tichá, přesně tak, jak je pro ni typické. Hmatové vousky jí pomohou určit překážky a nestane se tak, že by se například zasekla v plotě, když ji prožene nějaký hafan kočkomil.

 

Hmatové vousky slouží k lepší orientaci

Kočičí vousky mají zásadní funkci pro lepší orientaci. Nazývají se přesněji hmatové chlupy a jsou citlivě propojeny s receptory kůže. Na koříncích vousků jsou čidla, která přenáší vibrace z chloupků až do příslušeného mozkového centra.

Kočka pomocí nich tak cítí nejen pevné předměty, ale také proudění vzduchu. Může se výborně orientovat v prostoru, a to i ve tmě. Překážky se vůbec nemusí dotknout, pomocí vousků zjistí veškeré informace o překážce a ladně proklouzne, aniž by o ní kdokoliv věděl. Fousky jí tak pomáhají ke skenování trasy a bezpečnému úprku do úkrytu.

222

Řeč těla a dopad na všechny čtyři

Kočičí vousky ale neslouží pouze ke správné orientaci. Jsou také důležitou součástí řeči těla kočky a pomáhají jí s komunikací. Kočka může chlupy uvolňovat a směrovat, čímž ukazuje, jakou má náladu, nebo jak se cítí. Pomocí napnutých vousků dokáže varovat před vznikajícím nebezpečím v jejím chování. Cítí-li se kočička dobře a pohodově, vousky jí visí volně dolů. Důležité je ale také sledovat celkové postavení těla a ocasu.

Další funkcí vousků je vnímání gravitace, což pomáhá kočce orientovat se ve směru pohybu. Pokud tedy padá dolů, dokáže se hbitě otočit a spadnout na všechny čtyři.

333

Dorůstají kočkám hmatové vousy?

Pokud kočka o hmatové vousy přijde, v prostředí se již neorientuje tak dobře. Může narážet do věcí, ztrácet rovnováhu a být celkově neklidná. Vousky kočce skutečně pomáhají k tomu, aby mohla být šelmou, jak se patří. Dokonce i slepá kočka se dokáže dobře orientovat právě díky vouskům.

Proto určitě není dobrý nápad kočce vousy stříhat. Můžete jí tak ublížit a přímo ji ohrozit na životě. Ztrátu hmatových vousků u kočky lze popsat jako ztrátu citlivosti lidských prstů. Od malinka na ně kočka spoléhá a ke svému životu je potřebuje.

Co se týká dorůstání, pokud nejsou chlupové kořínky poškozené, měly by vousky kočce dorůstat bez potíží. Stejně jako jiné chlupy, i hmatové vousky mohou vypadnout, ale není to tak časté jako právě u srsti. Nový vousek dorůstá přibližně 2–3 měsíce, než dosáhne své maximální délky, a tedy i funkčnosti.

444

Kde hmatové fousy najdeme?

Kočičí vousky mají kočky na tvářích, na čumáčku, nad očima, pod bradou a na zadní straně předních nohou. Pomáhají jim s orientací, ale také při kontaktu s kořistí. Jsou užitečné při lovu, kočka díky nim získá informace o kořisti – například jakým směrem roste srst nebo peří kořisti a odkud ji začít požírat. Fousky pomáhají také koťátkům orientovat se u matčiných cecíků.

555

Fousy na spodní straně předních tlapek napomáhají vystopovat kořist a měřit doskok. Kromě hmatových vousků je ale kočka vybavena také hmatovými receptory, které se též nachází po celém těle a pomáhají jí s ještě lepší orientací.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení