Kýchání u koček

„Pfff“ Ano, přesně tak může znít kýchnutí vaší kočky. Každý z nás ten nepříjemný pocit zná, něco zalechtá v nose a vy chtě nechtě vydáte ten otravný zvuk. V případě koček to není jiné. Kýchnutí u koček nemusí mít hned závažnější příčiny a vy nemusíte volat veterinární záchrannou službu. Ano, taková služba u nás opravdu existuje!

Co když ale kýchání nepřestává?

V tomto případě bychom měli naší kočce začít věnovat zvýšenou pozornost. Kýchání u koček může být známkou něčeho vážnějšího, když je doprovázeno výtokem z očí, nechutenstvím, apatií, kašlem, krví či hlenem. Tento stav opravdu nepodceňujte.

Příčin vzniku bývá několik. Pojďme si uvést ty nejčastější.

1)     Lechtání v nose

Jak jsme zmiňovali výše, nosní sliznici vaší kočky může podráždit smítko prachu, které posléze vyvolá kýchnutí. Tento typ kýchnutí je naprosto běžný a není nijak nebezpečný.

 2)     Respirační infekce

Další běžná příčina kýchání je spojena s infekcí dýchacích cest , kdy se převážně jedná o infekci virovou. Přesně tak, i naši mazlíčci trpí podobným nachlazením jako je toho u nás u lidí.

3)     Chemické podráždění

Škodlivý zápach či chemické výpary mohou vyvolat zánět nosních či sinusových membrán. Kýcháním se kočka v tomto případě zbavuje podráždění. Některé kočky mohou být citlivé na inhalovaný kouř, parfémy či jiné chemikálie. Pokud něco podobného vypozorujete i u vás, snažte se v blízkosti vaší kočky těchto zápachů a výparů zbavit.

4)     Cizí tělesa

To jsou přesně oni. Pořád strkají nos, tam kam nemají. Ale vysvětlete jim to. U   zvířat téměř nadlidský úkon.  Někdy se dostane do nosní dutiny těleso, kterého se pak vaše kočka zbavuje kýcháním. Pokud těleso nejde vyloučit samovolně, dochází až k infekci nosní dutiny a v tomto případě je vždy potřeba navštívit vašeho veterináře.

5)     Zubní onemocnění

Zubní onemocnění může způsobit kýchání u koček zejména při kořenových infekcích. Bakterie se z dutiny ústní může dostat až do nosního sinu, kde následně vznikne zánět a dochází ke kýchání.

6)     Pylové alergie

Vážně jsme si tak neskutečně podobní? Bohužel i vaši kočičku obtěžují nepříjemné alergie, které jsou však mnohem méně časté než u lidí, ale nejsou ani neslýchané.

7)     Intravenózní vakcíny

Vakcíny bojující proti infekcím často způsobují kýchání i několik dní po podání. Kýchání zpravidla trvá jenom několik dní a samovolně odezní.

8)     Kočičí rýma

Pro kočku je typická apatie, nechutenství a zvýšená teplota. Tyto příznaky jsou posléze doprovázeny kýcháním, výtokem z nosu a očí. Výtok je zprvu seriózní a dále se mění na hlenovitý až hnisavý. Kolem nosu a očí se objevuje sekret, který zasychá a tvoří krusty. V dutině ústní se mohou tvořit eroze, které se objevují obvykle na jazyku. Eroze může doprovázet i nadměrné slinění.

Jsou tato onemocnění přenosná?

Pokud se jedná o přenos z kočky na člověka, tak se nemáte čeho bát. Když na vás kočka prskne, tak vás chřipka, angína či obyčejné nachlazení nepoloží. Takže neschopenka v tomto případě není nutná.

A co se týče z kočky na kočku? Je to podobné jako u lidí, když na sebe ty kočky budou pšikat, nachlazení se může projevit i u druhé kočičky, ale opět nás to nenutí k tomu, abychom vymýšleli různé bariéry či omezení. Kočky také potřebují zvyšovat imunitu, takže jim občasné nachlazení nijak neublíží.

Pokud však mluvíme o kočičí rýmě, velké procento koček se po prodělané nemoci stává chronickými přenašeči. Kočky nevykazují žádné symptomy, ale kdykoli v souvislosti se stresem mohou vylučovat vir do okolí.

Pokládáte si otázku, jak vyléčit a co na kýchání?

Vždy je lepší poradit se se svým veterinářem, který vám zřejmě naordinuje kapičky do očí či oční mast, které se podávají dle potřeby a dle závažnosti a pokročilosti infekce. Kočička by měla být především v teple, mít pestrou stravu a hodně pít. Také by se měla dodržovat hygienická a chovatelská opatření.

Ve vážnějších případech veterinář může naordinovat i antibiotika pro kočky, které se podávají dle zadaných instrukcí. Když onemocnění neodezní, doporučuje se odebrání vzorků na bakteriální kultivaci a test citlivosti antibiotik. Pokud je kýchání doprovázeno hlenem, je potřeba dbát na zvýšenou hygienu a pokud možno hlen pravidelně odsávat.

Podívejte se na video jak poznáte kýchání u koček

Prevence nachlazení

Pokud se  jedná o prevenci, je dobrá včasná a pravidelná vakcinace, hygiena, podpora imunity a pestrá strava doplněná dostatkem tekutin.

V případě chronického přenašeče kočičí rýmy nastává složitá situace především v útulcích či chovných stanicích. Zde je potřeba po konzultaci s veterinářem nastavit správné vakcinační postupy a chovatelská opatření.

V případě, že chcete mít více informací o hygieně vaší kočičky, neváhejte navštívit https://www.petamour.cz/73-kosmetika, kde máme výběr z té nejkvalitnější kosmetiky pro vašeho mazlíčka.

Také nás můžete kdykoli kontaktovat na našich e-mailových stránkách, facebooku či si přímo zavolat na telefonní číslo, které je uvedeno na stránkách.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení