Oční a kožní choroby koček: Které potíže mohou vaši kočičku potrápit?

Nemoci očí a kůže se nevyhýbají ani kočkám. Oči kočiček bývají náchylnější na podráždění prachem, pylem či větrem. A pokožka zrovna tak, ta navíc může být postižena různými parazity. Pojďme si tedy představit některé z těch častějších kočičích nemocí očí a kůže.

Nemoci koček dle příznaků

S kočkou byste měli jít k veterináři ve chvíli, kdy příznaky poukazující na chorobu trvají dva dny a stav se nelepší. A je úplně jedno, zda se jedná o nemoc očí, kůže, zvýšenou teplotu nebo rýmu. Stejně jako u lidí mohou být příznaky nejednoznačné. Sami z nich většinou nevyčtete, co konkrétně kočku trápí. Výtok z oka může značit rýmu i zánět spojivek. Příčinou náhlého drbání se mohou být blechy, ale také počínající dermatofytóza.

Nemoci očí u koček

Kočičky mohou trpět celou řadou očních chorob, od těch nekomplikovaných až po ty závažné. Mnoho nemocí se v první chvíli projevuje zarudlým okem. Pokud ho u své kočky zjistíte, je potřeba stav pečlivě sledovat. Veterináře bude případně zajímat:

-        jak dlouho je oko zarudlé,

-        jestli je přítomen výtok z oka,

-        zda máte podezření na zhoršení vidění,

-        jestli je oko zakalené,

-        zda je a byl problém pouze na jednom oku či na obou,

-        zda má problém pouze tato kočka nebo i další z chovu aj.

Každou změnu si pečlivě zaznamenávejte, ať lékaři můžete být s diagnózou nápomocni. A které oční nemoci mohou vaši kočku tedy potrápit?

Zánět spojivek

Nejčastějším očním onemocněním vaší kočičí společnice je zánět spojivek. Ten bývá vyvolán vnějším podrážděním – prachem, průvanem, kontaktem s alergenem. Může však být doprovodným jevem i kočičí rýmy. Léčí se v prvních dnech kapáním Opthalmoseptonexu, pokud se stav ale nezlepší, návštěva veterináře vás nemine. Stejně tak navštivte lékaře v případě, že se s očními potížemi u vaší kočky setkáváte poprvé.

Třetí víčko

Třetí víčko (mžurka) u kočky není normálně vidět. Je ukryté v koutku oka. Pokud je náhle viditelné (a zejména na obou očích), může to signalizovat, že kočka trpí celkovým vyčerpáním (z důvodu průjmu, dehydratace, ale i stresu) nebo vážnější infekcí. Opět můžete dva dny vyčkávat, zda mžurka nezmizí, poté zajděte k veterináři.

Glaukom

I kočky mohou onemocnět zeleným zákalem. Naštěstí toto onemocnění není v kočičím společenství příliš časté. V prvním stádiu se glaukom projevuje slzením, přivíráním oka, světloplachostí. Velmi rychle (v řádech dnů) může dojít k vyboulení oční bulvy. Kočce hrozí díky postižení sítnice oslepnutí.

Odřeniny rohovky

Rohovka je průhledná vrstva oka, která chrání čočku a duhovku.  Je schopna regenerace. Odřeniny na rohovce bývají způsobeny kočičími šarvátkami. Kočka mžourá, přivírá oko, má ho zarudlé, bolí ji a na rohovce může být viditelná rána. První pomocí může být otření oka čistou vodou. S návštěvou veterináře ale neváhejte.

Kožní nemoci koček

Zdravý kočičí kožíšek je lesklý, čistý a upravený, pokožka hladká bez zarudnutí, vřídků a známek podráždění. Příčin kočičích potíží se srstí bývá celá řada. Často jsou původcem plísňové infekce, alergie (na potraviny, pyl, prach či plísně), stres a další.

Atopický ekzém

Nejen lidé mají trable s atopickým ekzémem. Postihnout může i vaší chlupatou společnici. Objevuje se nejčastěji ve věku mezi půlrokem a rokem. Jde o kožní reakci na setkání s alergenem. Tím může být cokoli – prach, pyly, čisticí prostředky, prášek na prádlo, roztoči, potraviny…Atopický ekzém se projevuje velikou svědivostí. Zvíře na rozdíl od člověka nepřesvědčít, aby si místo neškrábalo, takže si do ložisek může zanést i infekci. Aby se stav upravil, je nutné zjistit, na co je kočka alergická a alergenu se doživotně vyhýbat. Při těžkých případech se nasazují kortikoidy.

Zablešení

Blechy jsou postrachem všech chovatelů. Dokážou být totiž pěkně urputné a někdy není snadné se jich zbavit. Na zvířeti se vyskytují jen ve chvíli, kdy potřebují potravu – krev. A to může být klidně i jen půl hodiny denně. Takže když zjistíte, že se kočička drbe, pomyslete na tohoto parazita, ačkoli v srsti třeba hned nic nevidíte.

Bleší sezóna přichází v září. Prevencí je používání spot on roztoků, které fungují nejen proti blechám, ale i proti klíšťatům. Pokud už blechy v kožíšku najdete, nestačí jen odblešit zvíře. Důkladně vyčistit musíte všechna místa, kde se kočka pohybuje – koberec, auto, pelíšek, gauč, postel…

Dermatofytoza

Dermatofytoza  je mykóza přenosná na člověka. Jedná se o nepříjemné onemocnění, které jsme vám podrobně popsali již v článku o zoonózách. Postihuje drápky, kůži či chloupky, a to zejména v okolí nosu, očí, uší, ocasu či tlapek. Poznat ji není snadné, protože příznaky nemusí být nijak výrazné. Často se jedná jen o polámané chloupky. Léčba zahrnuje jednak používání antiseptických koupelí, jednak zlikvidování veškerých kočičích pomůcek – hřebeny, pelíšky apod.

Lupy

Lupy se objevují z více důvodů. Může to být důsledek toho, že vašemu zvířátku chybí nějaký vitamín. Je důležité se zamyslet nad kvalitou krmiva a nad možnými alergeny. Dále mohou lupy znamenat, že péči o kožíšek přeháníte – časté česání, koupele. Velké lupy, které se objevují zničehonic a zase se ztrácejí, značí, že zvíře je ve stresu. Maličké lupy, které ulpívají na kůži, svědčí o tom, že kočku sužuje nějaký parazit, nejčastěji dravčík. Srst sledujte a přemýšlejte nad možnou příčinou. Kožíšek kočky by měl vidět veterinář, který vám doporučí nejúčinnější léčbu.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení